حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در دیدار عده‌ای از بانوان قرآن پژوه

همه باید به تعالیم و دستورات قرآن و اهلبیت (علیهم السلام) برگردیم و عمل کنیم
هیچ دینی همانند اسلام جایگاه و عظمت زن را محترم نشمرده
اسلام به تمام جفاهایی که در طول تاریخ شده‌ پاسخ داد و ملاک برتری را از جنسیت خارج کرد

photo_2024-04-29_10-04-49

این مرجع تقلید به نقش زن در طول تاریخ در عرصه های مختلف علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی اشاره کردند و افزودند: امروز جایگاه بانوان باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و نباید به بهانه های مختلف جایگاه آنها را متزلزل کرد.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «دامت برکاته» با اشاره به آیات قرآن پیرامون حجاب فرمودند: آنچه مسلم است‌ وجوب حجاب است و باید در جامعه اسلامی به آن عمل شود و از بی‌حجابی به عنوان یک منکر جلوگیری شود
معظم له در ادامه خاطرنشان کردند: همانطور که از خطاب قرآن هم استفاده می شود از امر به پیامبر (صلی الله علیه و آله) که به زنان خود ابلاغ کن؛ مسئولان هم باید از خود کارگزاران و کارمندان خود شروع کنند، قبلا هم گفتم آیا صدا و سیما برای حجاب فرهنگ سازی کرده یا خلاف آن عمل نموده است؟ امروز وضعیت حجاب در ادارات دولتی چگونه است‌؟ آیا نهادهای فرهنگی به وظیفه خود عمل کرده و موضوع حجاب را فرهنگسازی نموده و توانسته اند به این همه هجمه در فضای مجازی در این باره پاسخ دهند؟ باید این‌ها را درست کرد، مردم ببیند که ما از خودمان شروع کردیم بهتر می پذیرند.
معظم له در پایان در پاسخ به سوالی، طرح نیروی انتظامی را با در نظر گرفتن رعایت شرایط امر به معروف و نهی از منکر لازم وضروری دانسته و خاطرنشان کردند: نیروی انتظامی برنامه ای را در این زمینه آغاز کرده بنام طرح نور که امری مبارک و مورد حمایت دانستند.
ایشان در ادامه فرمودند: اگر جایی هم یک مامور ناخواسته اشتباه کرد نباید اصل این طرح زیر سؤال برود و نیروی انتظامی که وقف ایجاد امنیت در کشور است و هنوز در حال شهید دادن است را تضعیف کنیم. واز جلوگیری منکر بزرگ بی حجابی دست برداشت
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی «مدظله العالی» در ادامه افزودند: عده‌ای از فضلای محترم در حرم تجمع داشتند و بعضی ها هم به دفتر ما مراجعه کردند و از باب وظیفه شرعی نامه ای دادند و نگران موضوع حجاب بودند، ولی بعضی ها زیر سؤال می بردند که چرا درباره‌ مسائل دیگر حوزه حساس نیست و گاهی هم می‌گویند تا وضعیت اقتصادی حل نشود، تا اختلاس حل نشود، تا فلان موضوع حل نشود به حجاب پرداخته نشود، بله مکرر درباره اقتصاد و معیشت مردم داد زدیم و نگران زندگی مردم هستیم، برای برطرف شدن ربای خانمان سوز در بانک ها فریاد زدیم، درباره‌ جلوگیری از فساد تذکر دادیم و ادامه‌ می‌دهیم و به همان ترتیب درباره حجاب به شدت‌ حساس هستیم و تذکر درباره بی حجابی طبق قانون و شرع وظیفه است و از قرار اطلاع مجلس مشغول بررسی لایحه عفاف و حجاب است‌ که باید با متخصصین امر و دلسوزان مشورت‌ و مطابق با قانون و شرع مقدس اسلام باشد. من به بعضی ها که درباره جلوگیری از این منکر بی حجابی حرف دارند عرض می کنم وصیت نامه شهدا را بخوانید چقدر این عزیزان درباره حجاب سفارش می‌کنند اینان جان دادند، تا ارزش‌ها از بین نرود و بدانیم کوتاهی در این موضوع گناه است.